Čo spôsobuje lupiny?

Malassezia

Jedná sa o hubu, ktorá je najčastejšou príčinou lupín a nachádza sa prirodzene na povrchu kože takmer všetkých ľudí. Živiny čerpá z mazových žliaz na pokožke hlavy, ktoré jej poskytujú tuky a mastné sekréty. Nie vždy spôsobuje problémy, no niekedy sa príliš rozrastie. To môže dráždiť pokožku na hlave a spôsobiť rast počtu kožných buniek. Extra kožné bunky odumierajú a odpadávajú. Vďaka oleju z vlasov a vlasovej pokožky sa tieto bunky zhlukujú, čím sa zdajú byť biele a viditeľné vo vlasoch alebo na oblečení.

Oblasti kože s mnohými mazovými žľazami zahŕňajú pokožku hlavy, tvár a hornú časť tela. Keď sa Malassezia rozrastá príliš rýchlo, prirodzená obnova buniek je narušená a objavujú sa lupiny spolu s podráždením a svrbením. Zatiaľ nie je presne známe, čo spôsobuje nadmerný výskyt malassezie. Vieme však, že sú mnohé faktory, ktoré prispievajú k rozvoju lupín. Napríklad príliš veľa oleja na pokožke hlavy, zmeny v hormónoch, stres, ochorenie, neurologické poruchy, ako je napríklad Parkinsonova choroba.

Seboroická dermatitída

(podráždená, mastná koža): Tento stav je častou príčinou lupín a vyznačuje sa červenou mastnou pokožkou pokrytou bielymi alebo žltými šupinami, ktoré vyzerajú ako vločky.

Kontaktná dermatitída

(citlivosť na výrobky): Niektorí ľudia sú citliví na určité vlasové prípravky alebo na farby na vlasy. Tie môžu spôsobiť červenú, svrbivú, šupinatú pokožku hlavy. Časté šampónovanie, alebo používanie mnohých výrobkov na úpravu vlasov, môže dráždiť pokožku hlavy a spôsobovať lupiny.

Suchá pokožka

Studené a suché zimy sú známe tým, že vyvolávajú lupiny alebo ich zhoršujú. Zimný vzduch často vysušuje pokožku, čo vedie k svrbeniu a odlupovaniu. Lupiny zo suchej kože sú všeobecne menšie a menej mastné ako tie, ktoré sú spôsobené inými príčinami.

Psoriáza

Táto kožná porucha spôsobuje hromadenie odumretých buniek kože, ktoré tvoria silné, striebristé šupiny.

Ďalšie príčiny

Môže ísť o alergie na potraviny, nadmerné potenie, používanie alkalických mydiel, kvasinková infekcia či nedostatočné umývanie vlasov šampónom. Príznaky lupín môžu byť tiež zhoršené vystavením UV žiareniu, vlasovým farbivám a prašnému prostrediu.

Ako sa zbaviť lupín?

Objednajte si

SELSUN Blue®

si môžete kúpiť v lekárňach na celom Slovensku, prípadne si ho
môžete objednať cez internetové lekárne.

Kontaktujte nás

EKI spol. s r.o.

Mozartova 2/A, 811 02 Bratislava    +421 903 282 715                   eki@eki.sk

Contact Us

Súhlasím so spracovaním mojich osobných údajov.