Čo sú to lupiny?

Lupiny pre mnohých z nás predstavujú problém z estetických aj zdravotných dôvodov. Nevyzerajú práve príťažlivo, no okrem toho, sú často spojené aj s nepríjemným svrbením.
Malé biele kúsky, ktoré vyzerajú ako vločky sú vlastne zhluky mŕtvych buniek pokožky. U každého človeka sa postupne odlupujú odumreté kožné bunky z pokožky hlavy, avšak rôzne faktory môžu urýchliť obvyklú dobu uvoľňovania odumretej kože.

Zdravá pokožka hlavy neustále vytvára nové kožné bunky na najnižšej úrovni kože. Tie sa pohybujú smerom na povrch, kde odumierajú. Pohyb týchto buniek na zvyčajne trvá asi 28 dní. V prípade problémov sa proces skráti na 7 až 21 dní. Namiesto vylučovania jednotlivých buniek, ktoré sú prakticky nepoznateľné, sú odumreté kožné bunky pospájané telesnými olejmi vo veľkých vločkách pozostávajúcich zo stoviek alebo tisícok buniek.

Lupiny sú jednoducho malé kúsky mŕtvej kože, ktoré sa tvoria na pokožke hlavy. Oficiálny lekársky názov pre lupiny je „Pityriasis capitis“. Často sú sprevádzané svrbením, začervenaním a podráždením pokožky hlavy. Je prirodzené, že kožné bunky odumierajú a odlupujú sa, takže malé množstvo lupín je normálne a pomerne bežné. Niektorí ľudia však majú nezvyčajne veľké množstvo lupín, čo im spôsobuje mnohé problémy.Čo spôsobuje lupiny?

Objednajte si

SELSUN Blue®

si môžete kúpiť v lekárňach na celom Slovensku, prípadne si ho
môžete objednať cez internetové lekárne.

Kontaktujte nás

EKI spol. s r.o.

Mozartova 2/A, 811 02 Bratislava    +421 903 282 715                   eki@eki.sk

Contact Us

Súhlasím so spracovaním mojich osobných údajov.